Trudne pożegnania z dzieckiem

Dzieciństwo zwykle kojarzy nam się z beztroską. Jednak już od najmłodszych lat dziecko napotyka na trudne sytuacje życiowe i musi radzić sobie ze zmianami związanymi z etapami rozwoju. Dlatego niezwykle ważne jest wsparcie ze strony dorosłych w tych trudnych dla dziecka momentach.

 

Pożegnanie ze smoczkiem

 
Zbyt długie ssanie smoczka może przyczynić się do wad zgryzu, wad wymowy i do opóźnienia rozwoju mowy. Dlatego niezwykle ważne jest przekonanie dziecka do porzucenia smoczka.
Jak przekonać dziecko do porzucenia smoczka?
Porozmawiaj z dzieckiem na temat porzucenia smoczka. Powiedz mu, że jest już duże i będzie piło z kubka tak jak mama i tata. Tylko malutkie dzieci piją przez smoczek. Ono jest już takie duże, że poradzi sobie z pewnością z piciem z kubka, tak jak to robią dorośli.
Pozwól dziecku wziąć udział w wyborze kubka. Możesz też podarować dziecku kubek z jego fotografią, by dziecko wiedziało, że ten kubek jest tylko jego.
Postaraj się przekonać dziecko, że skoro wybrało już sobie kubek, to nie potrzebny jest już mu ani smoczek, ani butelka ze smoczkiem. Może już teraz wyrzucić smoczki i butelkę. Gdy już dziecko pożegna się ze smoczkiem postaraj się sprawić, by dziecko kojarzyło to wydarzenie z czymś uroczystym. Powiedz dziecku, że jesteś z niego dumna. Zaproponuj mu jego ulubiony deser, zorganizuj jego ulubioną zabawę.

 
Pożegnanie z ciągłą obecnością mamy

 
Dotychczas dziecko spędzało z tobą większość czasu. Dlatego rozstanie z tobą jest dla niego trudnym przeżyciem. Dziecko może się czuć obco w nowym otoczeniu. Może też się obawiać, że już przestałaś je kochać. Dlatego warto dziecko przygotować do rozstania.
Jak ułatwić dziecku rozstanie?
Powiedz, że mama będzie musiała iść do pracy, by zarobić pieniążki. Teraz będzie pod opieką babci/ opiekunki/ pójdzie do przedszkola. Zapewnij dziecko, że bardzo je kochasz i po powrocie z pracy będziecie grać w jego ulubione gry, będziesz mu czytała bajki na dobranoc. Powiedz również, że w sobotę i niedzielę nie będziesz chodziła do pracy i wtedy będziecie mieć cały dzień tylko dla siebie – zróbcie razem kalendarz, by dziecko wiedział, kiedy są właśnie te dni.
Szczególnie ważne jest poświęcanie dziecku czasu w początkowym okresie rozstania, kiedy zaczyna się ono dopiero adaptować do nowej sytuacji.
W zależności od tego, pod czyją opieką zostawiasz dziecko, warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy:

 
Gdy zostawiasz dziecko pod opieką babci.

 
Postaraj się o częstsze spotkania dziecka z babcią. Zostaw dziecko pod opieką babci najpierw na krótszy czas, a dopiero później na cały dzień.

 

 

Gdy zostawiasz dziecko z opiekunką.

 
Poproś opiekunkę, by przez kilka dni przychodziła na kilka godzin, a dopiero później zostaw dziecko samo pod jej opieką. Najlepiej by pierwszy raz dziecko zostało z opiekunką niezbyt długo, by mogło przyzwyczaić się do nowej sytuacji.

 
Gdy oddajesz dziecko do przedszkola.

 
Dziecko idące do przedszkola powinno umieć wykonywać podstawowe czynności samoobsługowe. Brak umiejętności samoobsługowych może wywoływać u dziecka poczucie bezradności.
Warto przed posłaniem dziecka do przedszkola zostawiać je pod opieką innych osób dorosłych.
Warto popracować nad pozytywnym nastawieniem dziecka do przedszkola poprzez opowiadanie historyjek związanych z przedszkolem; zabawy w przedszkole; odwiedzanie przedszkola i zabawy w ogrodzie przedszkolnym.
Możesz podarować dziecku do przedszkola jego ulubioną zabawkę.
W początkowym okresie postaraj się odbierać dziecko nieco wcześniej.

 
Pożegnanie z beztroską i brakiem obowiązków

 
Pójście dziecka do szkoły wiąże się z nowymi obowiązkami. Dotychczas głównym zajęciem dziecka była zabawa. Poza tym chcesz, by twoje dziecko zaczęło ci pomagać w prostych czynnościach domowych. Jak pomóc dziecku w przystosowaniu do nowych obowiązków?
Jak pomóc dziecku, które rozpoczyna edukację szkolną?
Dziecko powinno mieć ustalony stały plan dnia: stałe pory porannej pobudki; jedzenia; chodzenia spać. Uczy to bowiem obowiązkowości, wdraża w rytm pracy.
Postaraj się pozytywnie nastawić dziecko do szkoły. Powiedz mu, ze jest już dorosłe i będzie chodzić do szkoły, tak jak rodzice chodzą do pracy. W szkole pozna nowych kolegów, z którymi będzie mogło się bawić.
Okaż zainteresowanie sprawami związanymi ze szkołą. Daj odczuć dziecku, że zawsze może liczyć na twoją pomoc. Gdy dziecko ma trudności w nauce postaraj mu się pomóc zrozumieć materiał. Pozytywne wyniki w nauce wpływają bowiem na pozytywny stosunek do szkoły.
Pomóż dziecku w ustaleniu czasu na naukę i czasu na odpoczynek.

 

 

Jak wdrożyć dziecko w obowiązki domowe?

 
Możesz przedstawić obowiązki domowe jako pewną formę zabawy. Zaproponuj dziecku wspólne lepienie ciastek, przygotowywanie sałatki. Dla dziecka przygotowywanie jedzenia razem z tobą może być dobrą zabawą. Wystarczy, że okażesz dziecku zadowolenie, że ci pomaga. Możesz powiedzieć dziecku, że bez niego byś sobie nie poradziła i że jesteś z niego dumna.
Dobrym sposobem może być również sprzątanie na wyścigi. Możesz na przykład zaproponować dziecku, że sprawdzicie, czy ono wcześniej umyje podłogę w łazience, czy ty w kuchni.
Weź pod uwagę możliwości dziecka. Nie zmuszaj dziecka do wykonywania czynności, których ono nie lubi. Powiedz dziecku, że istnieje potrzeba wyrzucania śmieci, sprzątania kuchni, łazienki itd. i powiedz, że wspólnie ustalicie, kto, za co jest odpowiedzialny.

 
Przeprowadzka. Pożegnanie z klasą i podwórkiem

 
Przeprowadzka jest ważnym wydarzeniem w życiu dziecka. Wiąże się bowiem z pożegnaniem z klasą i kolegami z podwórka. Dziecko znajdzie się w otoczeniu osób, których nie zna.
Jak można pomóc dziecku w pogodzeniu się z przeprowadzką?
Daj dziecku szansę na wypowiedzenie swoich obaw związanych z przeprowadzką.
Powiedz, że pozna nowych kolegów.
Postaraj się pomóc dziecku w utrzymaniu kontaktów z kolegami. Jeśli to możliwe zorganizuj spotkanie z dawnymi kolegami. Jeśli jednak odległość od dawnego miejsca zamieszkania jest zbyt duża, by zorganizować takie spotkanie – namów dziecko do napisania listu, maila.

 
Pożegnanie z byciem jedynakiem

 
Dotychczas twoje dziecko było w centrum uwagi rodziny. Musi się przyzwyczaić, że czasem musi na coś poczekać. Nie masz już dla niego tyle czasu, więc może poczuć się odrzucone
Jak można pomóc dziecku pogodzić się z przyjściem rodzeństwa na świat?
Wyjaśnij dziecku, że niedługo będzie miało braciszka lub siostrzyczkę. Możesz przeczytać dziecku książeczkę dostosowaną do jego wieku opisującą jak powstaje dziecko i jak rośnie w brzuchu.
Powiedz, że jak braciszek, czy siostrzyczka urośnie, to będą się razem bawić.
Kup dziecku wózek dla lalki i lalkę, by mogło opiekować się swoją lalką-niemowlęciem, co pomoże załagodzić zazdrość o rodzeństwo.
Okaż dziecku dumę, że potrafi radzić sobie samo z wieloma zadaniami. Daj mu odczuć, że cały czas jest waszym ukochanym dzieckiem i może liczyć na waszą pomoc, zainteresowanie.

 
Pożegnanie z bliską osobą

 
Nawet małe dziecko dostrzega smutek rodziców po stracie bliskiej osoby. Zauważa, że babcia od dłuższego czasu już go nie odwiedza. Nie da się ukryć przed dzieckiem śmierci bliskiej osoby
Jak pomóc dziecku pogodzić się ze śmiercią kogoś bliskiego?
Wyjaśnij dziecku, ze babcia żyje teraz w innym, lepszym świecie, gdzie nie ma chorób i wszyscy są szczęśliwi.
Powiedz, że babcia, choć jej nie widzi, cały czas jest przy nim i go strzeże. Zawsze może z nią porozmawiać, ona go zawsze wysłucha.

 

 

mgr Agnieszka Makulska
psycholog dziecięcy