Gdy nastolatek wciąż czegoś chce i od nas żąda.

Psycholog, mgr Daria Czajkowska

 
Sytuacja, kiedy nastolatek wciąż czegoś żąda jest dla wielu rodziców dużym dylematem. Z jednej strony pragną, aby ich dziecko było zadowolone, z drugiej nie mogą, bądź nie chcą spełniać jego kolejnej zachcianki.
Znalazłszy się pod presją próśb, a nawet szantażu dorastającej pociechy najlepiej zgodzić się na jej propozycje, lecz pod pewnymi warunkami. Kiedy dziecko chce uzyskać np. pewną sumę pieniędzy, jakiś przedmiot, należy zaproponować mu, aby sobie na tą rzecz , fundusze, zapracowało.
Oczywiście nagroda musi być adekwatna, współmierna do włożonego przez dziecko wysiłku. Dzięki temu nastolatek zrozumie, iż uzyskiwanie środków nie jest rzeczą łatwą ( także dla rodziców, którzy muszą na jego przyjemności zapracować). Jednocześnie nauczy się, że aby mieć coś wartościowego, trzeba włożyć w to trochę trudu i wysiłku. Będzie to dla niego pierwszą, dobrą lekcją przed wejściem w dorosłe życie.
Ważne jest także, aby zadać sobie pytanie, dlaczego Nasza pociecha czegoś od Nas chce.
Oczywiście dużo zależy od tego czy sami przyzwyczailiśmy dziecko do spełniania jego wszystkich próśb już od najmłodszych lat. Należy pamiętać, że wówczas jednorazowa odmowa będzie dla niego równała się z karą. Często zdarza się jednak, iż to środowisko wywiera presję na młodym człowieku. Pozycja w grupie nierzadko uzależniona jest od stylu ubierania się, posiadanych środków. Chcąc do niej dołączyć, dorównać swoim rówieśnikom nastolatek nie znajdując innej możliwości może starać się wywierać presje na swoich rodzicach. Dlatego tak ważne jest, jaki system wartości wpajaliśmy mu już od dzieciństwa.